جمعه , 9 آبان 1399
خانه / سوله / سوله چیست؟ همه چیز در مورد سوله
سوله توضیحات مشخصات آموزش ساخت نصب سوله ها

سوله چیست؟ همه چیز در مورد سوله

سوله چیست؟

توضیح کوتاه: به سازه های فلزی شیب دار که بر اساس محاسبات فنی ویژه، طراحی و ساخته می شوند سوله گویند. از این نوع سازه ها در محل هایی مانند کارخانه ها ، انبارها ، مرغداری ها ،سالن های ورزشی ، آ شیانه ها ی هواپیما ،فروشگاههای بزرگ ، تعمیر گاهها,تالارهای عروسی و . . . استفاده می شود .

سوله آموزش ساخت نصب سول هاتوضیح بلند: غالباً جهت ساخت سالن های صنعتی از مقاطع با مقطع متغیر استفاده میگردد که ابعاد و وزن این مقاطع با توجه به نوع کاربری آن واحد صنعتی یا حتی غیر صنعتی ، عوض میشود

مهترین عوامل تعیین کننده در وزن سالنهای صنعتی عبارتند از : منطقه مورد نظر حهت ساخت سوله از جهت میزان سرعت وزش باد و همچنین میزان حداکثر بارش برف، دهانه سالن ، ارتفاع ستونها و در صورت نیاز جرثقیل سقفی

پرکاربرد ترین ساختمان فولادی پیش ساخته در سر تاسر جهان سوله میباشد و در بیش از ۹۰ درصد صنایع کارخانه ها ، انبارها ، مرغداری ها ،سالن های ورزشی و … بکار می رود و بنا به ابعاد دهانه ، ارتفاع و طول و تحمل بار برف و باد منطقه اشکال گوناگونی در موقع طراحی پیدا می کند.

مهمترین بحث برای اقتصادی ساختن هر سفارش ، دانستن میزان واقعی ابعاد مذکور و پیش بینی موارد مورد نیاز است . بدیهی است بهترین محاسبات هم بدون رعایت کیفیت جوشکاری ، استفاده از پیچ و مهره های و سایر اتصالات استاندارد ، زنگ زدایی و رنگ آمیزی علمی یا کارگذاری صحیح اجزا ، فاقد کارآیی و استحکام لازم خواهند بود. لازم به توضیح است که کلیه قطعات ساخت این شرکت با استفاده از تجربه ای چندین ساله و نظارتی ثابت ، جوش اتوماتیک زیر پودری و استفاده از ماتریال کاملاً استاندارد که در هر زمان می تواند به رویت کارفرما برسد تولید شده و تا کنون به تائید ده ها شرکت مشاور و دستگاه نظارت رسیده است . در تصاویر زیر متداول ترین اشکال سوله درج شده که تقزیباً تمامی فضاهای مورد نیاز در پروژه های گوناگون را پوشش می دهد .

 طراحی سوله

اجزای مختلف یک سوله

سوله‌ها دارای اجزای مشخص و تعریف شده‌ای هستند، هر قسمت از سوله توسط مهندسین محاسب جزء به جزء محاسبه و طراحی می‌گردد. بخشی از مشخصترین اجزاء سوله به شرح زیر می‌باشد:

  • ۱- قاب خمشی با تکیه گاه ساده یا گیردار شامل ستون‌ها خرپاها و یا رفترها
  • ۲- مهارهای طولی که عموماً بصورت قوطی یا لوله هستند.
  • ۳- مهارهای عرضی که بادبندهای سقف جزی از آنهاست
  • ۴- میل مهارهای سوله
  • ۵- Z یا لاپه که در اندازه‌های ۶ و ۷ متر که در بازار موجود میباشد
  • ۶- بادبندها بصورت میلگرد پیش تنیده و یا پروفیل مورد استفاده قرار می‌گیرد
  • ۷- نبشی سینه بندFlange stay
  • ۸- براکت‌ها که وظیفه انتقال بار جرثقیل به ستون را دارد
  • ۹- پوشش سقف
  • ۱۰- دیواره‌ها

درباره ی admin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *