جمعه , 9 آبان 1399
خانه / خدمات / طراحی معماری
معماری داخلی و طراحی نما
معماری داخلی و طراحی نما

طراحی معماری

طراحی معماری روح و بعد هنری یک بنا  و مهمترین بخش بصری آن است پس بسیار مهم است که معمار با استفاده از امکانات مجود ( فضا ، منظره ، مصالح و بودجه ) زیبا ترین و کاربردی ترین طرح ممکن را خلق نماید ، همانطور که یک طرح عالی ارزش اقتصادی یک بنا را بدونه هزینه اضافی بالا می برد یک طرح معیوب می تواند ضرر اقتصادی و اعتباری بزرگی به سازنده وارد کند پس زروری است که در این بخش تامل کافی نمود ، طراهی معماری که شاخه های ان در زیر توضیح داده می شود در سازه فردا از اهمیت فراوانی بر خوردار است زیرا ما به بنا به چشم اثر هنری ماندگار که نشانه فرهنگ تمدن و هنر ایرانی است می نگریم .

الف : معماری فضا های داخلی :

  1. تقسیم بندی فضاها : گاهی جا بجایی یک تیغه ی به ظاهر کم اهمیت فرق یک فضای مفید و یک فضای نا خوشایند را ایجاد می کند .
  2. انتخاب متریال و مصالح متناسب با فضا و روح کلی بنا (جنس و رنگ بندی ) کوچکترین اشتباهی در این مورد میتواند نتیجه ای نا امید کنده به بار بیاور گاهی ای اشتباهات به بدی پوشیدن کت و شلوار مشکی با کفش ورزشی قرمز به چشم می آید.
  3. جزئیات : شاید اسم جزئیات در نظر مساوی کم اهمیت بودن باشد ولی در عمل جزئیات متناسب فرق بین خوب و عالی هستند ، جزئیاتی شامل : دستگیره ها ، گچبری ها ، فرو رفتگی یا بر آمدگی های سقف و دیوار ها ، شیر آلات ، نرده ها ، پریز و کلید ها و عناسر دیگر .
  4. کمد ها و لوازم:  نقش آنها در آشپز خانه به عنوان قلب خانه و سرویس ها که می توانند محل آرامش باشد بسیار مهم است ،این فضاها  که معمولا دارای بیشترین نازک کاری و جزئیات هستند ، کمدها و قفسه ها در ساختمانهای اداری و تجاری نیز نقش کاربردی و زیبایی شناختی مهمی عهده دارند که غیر قابل انکار است.
  5. نورپردازی ، چراغها ، مبل و مان و پنجره ها .

ب: طراحی نما ، گرچه که استفاده کنندگان یک بنا عموما با فزای  داخلی بنا سر و کار دارند ولی  تعداد افرادی که نمای یک بنا را می بینند صدها و گاهی هزاران و در مواردی میلیونها برابر افرادی است که به داخل آن  بنا رفت و آمد دارند و از این رو از طرفی  تاثیر نما بر روی کل فضای خارجی (شهر) خواهد بود و از طرفی هویت بنا و گاهی منطقه است که طراحی آن به هنر ،تجربه ،شناخت ،علم و خلاقیتی خاص نیاز دارد.

درباره ی admin

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *